ಅನುಶ್ರೀ ಮೊದಲ ಬಾರಿಗೆ ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ಪಡೆದಿದ್ದು ಯಾರಿಂದ ಗೊತ್ತಾ..? ಹೆಮ್ಮೆ ಪಡುವಂತಹ ವ್ಯಕ್ತಿ ಅವರು.!!

ಅನುಶ್ರೀ ಕನ್ನಡ ಕಿರುತೆರೆ ವಾಹಿನಿಯಲ್ಲಿ ತನ್ನದೇ ಆದ ಸ್ಥಾನವನ್ನ ಪಡೆದುಕೊಂಡಿದ್ದಾರೆ.. ಎಂತಹ ಷೋ ಆಗ್ಲೀ ಲೀಲಾಜಾಲವಾಗಿ ನಿರೂಪಣೆ ನೀಡಿ ಪ್ರೇಕ್ಷಕರನ್ನ ರಂಜಿಸೋ ಟ್ಯಾಲೆಂಟ್ ಇರುವ ನಿರೂಪಕಿ ಈಕೆ.

ಸದ್ಯಕ್ಕೆ ಕನ್ನಡದ ಹಲವು ಚಾನೆಲ್ ಗಳು ಹಾಗೆ ಸಿನಿಮಾ ಈವೆಂಟ್ ಗಳು ಅನುಶ್ರೀ ಅವರನ್ನ ಆಂಕರ್ ಆಗಿ ಆಹ್ವಾನ ನೀಡುತ್ತಿವೆ.. ಇದಕ್ಕೆ ಅನುಶ್ರೀ ವಿಭಿನ್ನ ರೀತಿಯ ನಿರೂಪಣೆ ಅಲ್ಲದೆ ಮತ್ತೇನು ಕಾರಣವಲ್ಲ…

ತನ್ನ ಇಷ್ಟು ವರ್ಷದ ಈ ಜರ್ನಿಯಲ್ಲಿ ದೊಡ್ಡ ದೊಡ್ಡ ಸಲೆಬ್ರೆಟಿಗಳನ್ನ ಭೇಟಿಯಾಗಿರೋ ಈ ನಟಿ ಕಮ್ ಆಂಕರ್ ಯಾರಿಂದಲೂ ಒಂದೇ ಒಂದು ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ಪಡೆದಿಲ್ವಂತೆ.. ಹಂಗಂತ ಸ್ವತಃ ಹೇಳಿದ್ದು ಅನುಶ್ರೀ… ಜೀಕನ್ನಡ ವಾಹಿನಿಯಲ್ಲಿ ನಡೆದ ಡ್ಯಾನ್ಸ್ ಕರ್ನಾಟಕ ಡ್ಯಾನ್ಸ್ ಷೋನಲ್ಲಿ ಹೀಗೆ ಹೇಳಿದ್ರು..

ಕೃಪೆ: ಜೀ ಕನ್ನಡ

ಈ ಹಿಂದೆ ನಡೆದ ಸಂಚಿಕೆಯಲ್ಲಿ ಅಮೋಘ ಹಾಗೆ ತುಷಾರ್ ಇಬ್ಬರು ಸೈನಿಕರಿಗೆ ಕೃತಜ್ಞತೆಯನ್ನ ಸಲ್ಲಿಸುವ ಡ್ಯಾನ್ಸ್ ಒಂದನ್ನ ಮಾಡಿದ್ರು.. ಈ ಸಂದರ್ಭದಲ್ಲಿ ಕಾರ್ಗಿಲ್ ಯುದ್ದದಲ್ಲಿ ಸೈನಿಕರ ಟೀಮ್ ನ ಮುನ್ನಡೆಸಿದ್ದ ಕ್ಯಾಪ್ಟನ್ ನವೀನ್ ನಾಗಪ್ಪ ಅವರನ್ನ ಕರೆಸಿದ್ರು.. ಸಾವನ್ನ ಲೆಕ್ಕಿಸದೆ ಪಾಕಿಸ್ತಾನದ ವಿರುದ್ದ ಹೋರಾಡಿದ ರೋಚಕ ಘಟನೆಯನ್ನ, ಸಾವು ಕಣ್ಣ ಮುಂದೆ ಬಂದ ಘಳಿಗೆಯನ್ನ, ಆ ಸಂದರ್ಭದಲ್ಲಿ ತನ್ನ ಕಾಲಿಗೆ ಪೆಟ್ಟು ಮಾಡಿಕೊಂಡಿದ್ದನ್ನ ಹೇಳಿದ್ರು..

ಕೃಪೆ: ಜೀ ಕನ್ನಡ

ಈ ಎಲ್ಲವನ್ನೂ ಕೇಳಿದ ಅನುಶ್ರೀ ನಂತರ ನಮ್ಮ ಹೆಮ್ಮೆಯ ಸೈನಿಕರಾದ ಕ್ಯಾಪ್ಟನ್ ನವೀನ್ ನಾಗಪ್ಪ ಅವರಿಂದ ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ಪಡೆದುಕೊಂಡ್ರು.. ಇದುವರೆಗೂ ತನ್ನ 10 ವರ್ಷದ ಕೆರಿಯರ್ ನಲ್ಲಿ ಯಾರಿಂದಲೂ ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ಪಡೆದಿರಲಿಲ್ಲ. ನಾನು ಪಡೆದ ಮೊದಲ ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ಇದು..

ಕೃಪೆ: ಜೀ ಕನ್ನಡ

“ವಿಷ್ ಯೂ ದಿ ಅಲ್ ದಿ ಬೆಸ್ಟ್.. ನೇಷನ್ ಫಸ್ಟ್ ”..

ಇನ್ನೂ ಈಕೆಗೆ ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ನೀಡಿದ್ದ ಕ್ಯಾಪ್ಟನ್ ನವೀನ್ ಅವರು ಹೀಗೆ ಬರೆದಿದ್ರು.. “ವಿಷ್ ಯೂ ದಿ ಅಲ್ ದಿ ಬೆಸ್ಟ್.. ನೇಷನ್ ಫಸ್ಟ್” ಅಂತ..

ಕೃಪೆ: ಜೀ ಕನ್ನಡ

ನಮ್ಮ ಹೆಮ್ಮೆಯ ಸೈನಿಕರಾದ ಕ್ಯಾಪ್ಟನ್ ನವೀನ್ ನಾಗಪ್ಪ ರವರಿಗೆ ಅಲ್ಲಿ ನೆರೆದಿದ್ದವರೆಲ್ಲ ಗೌರವ ಸೂಚಿಸಿದ ಕ್ಷಣಗಳು..

ಕೃಪೆ: ಜೀ ಕನ್ನಡ

 

Comments

comments

Similar Articles

38 thoughts on “ಅನುಶ್ರೀ ಮೊದಲ ಬಾರಿಗೆ ಆಟೋಗ್ರಾಫ್ ಪಡೆದಿದ್ದು ಯಾರಿಂದ ಗೊತ್ತಾ..? ಹೆಮ್ಮೆ ಪಡುವಂತಹ ವ್ಯಕ್ತಿ ಅವರು.!!

 1. I just couldn’t leave your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard info an individual supply to your visitors? Is gonna be again often in order to inspect new posts.

 2. My husband and i were satisfied when Chris could deal with his web research using the ideas he received out of the blog. It is now and again perplexing just to be giving away hints which often other folks could have been trying to sell. Therefore we take into account we’ve got you to give thanks to for this. Most of the explanations you made, the straightforward site navigation, the friendships you can aid to engender – it’s got mostly overwhelming, and it’s really facilitating our son and us reason why that situation is thrilling, and that’s quite mandatory. Thanks for the whole lot!

 3. I really wanted to type a simple comment so as to thank you for those precious tips and tricks you are writing at this website. My prolonged internet lookup has at the end been rewarded with wonderful content to share with my relatives. I ‘d declare that we readers actually are quite blessed to be in a fine place with many outstanding individuals with helpful strategies. I feel truly blessed to have seen your webpage and look forward to really more thrilling minutes reading here. Thanks again for everything.

 4. I just wanted to post a small note to thank you for some of the great solutions you are giving out at this website. My incredibly long internet search has now been honored with professional points to go over with my guests. I would assume that many of us readers are undeniably fortunate to exist in a great community with many brilliant professionals with insightful pointers. I feel quite privileged to have encountered your entire website and look forward to really more fabulous moments reading here. Thanks once again for all the details.

 5. I would like to voice my affection for your kindness for men and women who really need assistance with this matter. Your special commitment to getting the solution all around had become exceptionally functional and has constantly empowered guys and women just like me to achieve their targets. Your amazing important suggestions denotes a lot a person like me and far more to my peers. Many thanks; from everyone of us.

 6. I in addition to my buddies have been reading through the nice ideas from your web site and at once I got a horrible suspicion I never thanked the web site owner for those secrets. Those guys are actually certainly thrilled to study all of them and already have without a doubt been making the most of them. Appreciation for actually being well considerate and then for pick out this kind of fantastic tips most people are really desperate to be aware of. My personal honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 7. I and my pals came studying the best hints found on your web page and suddenly got an awful feeling I had not thanked the web site owner for those strategies. All the ladies had been as a result thrilled to study them and have now definitely been having fun with them. Thanks for being simply accommodating and for having some tremendous topics most people are really wanting to be informed on. My sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 8. I wanted to post you a little word just to say thank you again with your marvelous concepts you have contributed in this article. It was quite tremendously open-handed with you in giving unhampered what exactly most of us could possibly have made available for an e book to earn some money for themselves, certainly considering the fact that you might well have tried it if you ever considered necessary. Those strategies additionally served to become great way to be sure that other people have similar zeal really like my very own to know many more in regard to this issue. I think there are numerous more pleasurable opportunities in the future for many who look into your site.

 9. I wanted to send you a little word in order to thank you so much the moment again for the superb tactics you’ve discussed in this article. It has been really shockingly generous with people like you to deliver easily all that many individuals would’ve supplied for an electronic book in order to make some dough for their own end, especially given that you might have tried it in the event you considered necessary. The guidelines also acted like a great way to be sure that some people have similar desire like my own to learn somewhat more with respect to this issue. I’m sure there are some more enjoyable times ahead for individuals who take a look at your blog post.

 10. I wish to show my love for your generosity giving support to folks that should have help with this one area of interest. Your very own commitment to getting the solution all over had become especially beneficial and have frequently empowered regular people like me to reach their aims. This invaluable help can mean much to me and extremely more to my colleagues. Thank you; from all of us.

 11. I actually wanted to compose a simple note so as to say thanks to you for these fabulous guides you are giving out at this site. My extensive internet research has now been compensated with awesome points to write about with my relatives. I would assert that many of us site visitors are truly fortunate to live in a decent place with many perfect professionals with useful solutions. I feel somewhat lucky to have encountered the website page and look forward to some more awesome moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 12. A lot of thanks for all your valuable work on this site. My mother enjoys making time for internet research and it’s easy to understand why. I hear all of the compelling way you create invaluable guides through the web site and therefore attract contribution from some other people about this theme while our own simple princess is without a doubt studying a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always conducting a terrific job.

 13. I actually wanted to construct a simple message in order to thank you for these wonderful advice you are placing on this website. My particularly long internet look up has finally been rewarded with extremely good details to exchange with my classmates and friends. I ‘d suppose that most of us website visitors are really endowed to dwell in a fabulous website with many lovely people with very helpful basics. I feel truly privileged to have seen your entire website and look forward to really more excellent minutes reading here. Thank you once again for a lot of things.

 14. I would like to voice my appreciation for your kindness giving support to those who really want guidance on this one issue. Your real commitment to passing the solution throughout turned out to be rather insightful and has in most cases empowered women much like me to arrive at their objectives. The warm and friendly suggestions indicates a lot to me and somewhat more to my fellow workers. Thanks a lot; from each one of us.

 15. My wife and i felt quite cheerful Chris could complete his survey via the precious recommendations he gained while using the blog. It is now and again perplexing just to happen to be giving freely information and facts that many people today have been trying to sell. And now we consider we now have you to thank for this. The main illustrations you have made, the easy web site menu, the relationships you help to foster – it’s got many fantastic, and it’s really helping our son in addition to the family consider that this issue is amusing, which is certainly tremendously essential. Thank you for all!

 16. My wife and i felt very delighted when Ervin could finish off his inquiry by way of the ideas he had from your very own site. It’s not at all simplistic just to choose to be freely giving guidelines which usually men and women may have been selling. And we all take into account we need you to thank because of that. The explanations you made, the easy website menu, the friendships your site make it possible to instill – it is mostly remarkable, and it’s letting our son in addition to us believe that this concept is enjoyable, and that is truly important. Many thanks for all the pieces!

 17. I actually wanted to make a simple comment in order to say thanks to you for all of the splendid ways you are giving at this site. My extended internet lookup has at the end been rewarded with really good facts and techniques to go over with my company. I ‘d repeat that we website visitors actually are undeniably blessed to exist in a fine place with many lovely people with beneficial plans. I feel extremely blessed to have come across your webpage and look forward to plenty of more thrilling moments reading here. Thank you again for a lot of things.

 18. Thank you a lot for giving everyone a very terrific possiblity to check tips from this blog. It is usually so fantastic and also stuffed with a good time for me personally and my office colleagues to search your web site no less than 3 times in 7 days to read through the new stuff you will have. Not to mention, we’re at all times astounded considering the brilliant concepts you give. Certain 3 areas on this page are unquestionably the most efficient I have had.

 19. I happen to be commenting to let you know what a exceptional discovery my wife’s daughter developed visiting your web site. She came to understand a wide variety of pieces, most notably what it is like to possess a wonderful giving spirit to let folks just comprehend chosen complex subject areas. You truly exceeded my desires. Many thanks for giving these precious, safe, revealing and as well as fun tips on your topic to Tanya.

 20. I and also my buddies happened to be going through the great pointers from your website and quickly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those tips. All of the guys became absolutely stimulated to read through them and now have in reality been taking pleasure in them. Thanks for indeed being quite kind and also for getting this sort of extraordinary useful guides millions of individuals are really eager to discover. Our sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 21. I not to mention my pals appeared to be reading the best points located on the blog and instantly developed a horrible feeling I never thanked the web site owner for those secrets. All the men became so passionate to read through all of them and have clearly been using these things. Many thanks for being considerably considerate and then for having this kind of quality subjects most people are really eager to be aware of. My sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 22. I wanted to create you the little remark to help thank you very much the moment again for your personal amazing tricks you have documented on this site. It’s really unbelievably open-handed of you to supply openly what some people might have offered for sale for an ebook in order to make some bucks for their own end, principally now that you could possibly have tried it in case you decided. The ideas likewise worked as the good way to realize that someone else have the identical fervor much like mine to understand many more with regards to this condition. I’m sure there are many more pleasurable periods ahead for people who scan through your blog.

 23. A lot of thanks for your entire labor on this blog. My aunt take interest in setting aside time for internet research and it is simple to grasp why. My partner and i learn all concerning the powerful tactic you offer valuable techniques on your web site and in addition improve contribution from other people on that theme then our own daughter is really learning so much. Take advantage of the rest of the year. You have been performing a useful job.

 24. I intended to put you one little bit of remark to finally thank you very much again for those beautiful tips you have shown in this article. This has been seriously generous of people like you to supply unreservedly what a lot of people could have supplied as an e book to make some money on their own, principally since you could possibly have tried it in case you decided. The tricks likewise served to provide a easy way to fully grasp the rest have the same passion the same as my very own to figure out very much more on the subject of this matter. I’m sure there are thousands of more fun situations in the future for many who look into your blog post.

 25. I wanted to create you the very small note to give many thanks once again just for the extraordinary principles you’ve contributed on this site. This is strangely generous with people like you to supply freely all that some people could have supplied as an ebook in making some cash for themselves, most importantly given that you might have done it if you ever considered necessary. The techniques likewise acted to become easy way to fully grasp that other individuals have the same zeal the same as my very own to know the truth a lot more in terms of this issue. I know there are several more pleasurable moments up front for individuals that check out your blog post.

 26. I wish to express some appreciation to this writer just for bailing me out of such a incident. After checking through the search engines and seeing thoughts that were not pleasant, I thought my life was done. Existing minus the approaches to the issues you’ve solved all through your entire article is a serious case, and those which may have badly damaged my career if I had not discovered your site. Your skills and kindness in controlling the whole thing was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks a lot so much for your high quality and effective guide. I will not be reluctant to recommend the sites to anyone who requires tips on this subject.

 27. I must express some appreciation to this writer for rescuing me from this instance. Because of surfing around throughout the internet and meeting concepts which were not pleasant, I believed my life was well over. Living without the presence of strategies to the problems you’ve solved as a result of your article is a crucial case, as well as the ones which may have in a negative way damaged my career if I had not noticed your blog. Your main training and kindness in handling all the pieces was very useful. I am not sure what I would have done if I had not come across such a thing like this. I can at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for the impressive and result oriented guide. I won’t be reluctant to endorse your web site to anybody who will need guidance on this issue.

 28. I intended to create you a little bit of observation to finally give thanks yet again for your personal stunning principles you’ve featured on this website. It was simply pretty generous with people like you to make unhampered what exactly many people would have distributed for an e book to help with making some bucks on their own, chiefly considering that you could possibly have done it in the event you considered necessary. These points likewise worked as a fantastic way to comprehend many people have a similar fervor similar to my personal own to understand a good deal more with reference to this condition. I’m certain there are thousands of more enjoyable periods ahead for people who read through your site.

 29. I’m also commenting to make you know of the nice discovery my wife’s princess obtained studying the blog. She noticed so many issues, not to mention what it’s like to possess a great helping mindset to make other folks with ease gain knowledge of various multifaceted issues. You truly did more than visitors’ desires. Thanks for showing these good, trusted, edifying as well as easy tips about this topic to Lizeth.

 30. I simply wanted to make a small word to thank you for those remarkable hints you are giving on this website. My particularly long internet research has at the end been paid with pleasant tips to share with my close friends. I would assert that we site visitors are rather endowed to exist in a wonderful site with many special professionals with helpful suggestions. I feel extremely blessed to have discovered the webpage and look forward to some more brilliant times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 31. I intended to create you this bit of word to give thanks as before with the stunning concepts you’ve shown on this site. It has been really pretty generous of people like you giving extensively just what a few people could possibly have marketed as an electronic book in order to make some dough on their own, even more so considering that you could have tried it if you decided. Those thoughts likewise served as a fantastic way to know that other people have the same interest much like my very own to understand lots more with reference to this condition. I am certain there are lots of more enjoyable instances up front for people who examine your blog post.

 32. I have to express appreciation to the writer just for bailing me out of this particular difficulty. Just after surfing around through the online world and meeting opinions that were not helpful, I was thinking my entire life was over. Existing minus the strategies to the problems you’ve fixed as a result of your good guideline is a serious case, and ones that might have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t noticed the blog. Your main expertise and kindness in touching almost everything was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. I can also now relish my future. Thanks a lot very much for the expert and effective guide. I will not be reluctant to endorse the blog to any person who would need recommendations about this issue.

Leave a Reply

Top