ಹೆಣ್ಣು ಮಕ್ಕಳೆಂದರೆ ಹೊರೆ ಅನ್ನೋರು ಈ ಸ್ಟೋರಿಯನ್ನ ಓದಲೇಬೇಕು.. ಮಗಳಾಗಿ ಹುಟ್ಟಿ ಅಪ್ಪನ ಮರುಹುಟ್ಟಿಗೆ ಕಾರಣವಾದಳು..

ಅಪ್ಪಾ ಅಪ್ಪಾ i love you pa.. ಈ ಹಾಡಿಗೆ ಅನ್ವರ್ಥ ಅಂದ್ರೆ ಈ ಹುಡುಗಿ..

ಏನಪ್ಪಾ ಇದು ಕಥೆ ಅಂದ್ರಾ.. 45 ವರ್ಷದ ಇವಳಿಗೆ ಜೀವನಕ್ಕಿಂತ ಜೀವ ಮುಖ್ಯ.. ಆದ್ರೆ ತನ್ನ ಜೀವಕ್ಕಿಂತ 67 ವರ್ಷದ ಅಪ್ಪನ ಜೀವ ಇನ್ನೂ ಮುಖ್ಯ!!

 

ಹೌದು ಅಪ್ಪ ಮಗಳಿಗೆ ಜನ್ಮ ನೀಡೋದು ಜಗತ್ತಿನ ನಗ್ನ ಸತ್ಯ.. ಇಲ್ಲಿ ಅಪ್ಪನಿಗೆ ಮರುಜೀವ ಕೊಟ್ಟೋಳು ಈ ಕಥಾನಾಯಕಿ..

ಸಂಡರ್ಲ್ಯಾಂಡ್ ನ ಜಾನ್, ಕ್ಯಾತಿಯನ್ನು ಮದುವೆಯಾದ ಬಳಿಕ ಪಡೆದದ್ದು 4 ಮಕ್ಕಳನ್ನು..
ಜಾನ್ ಗೆ 52 ವರ್ಷವಾದಾಗ ಅವನಿಗೆ ತಿಳಿದಿದ್ದು ಜನ್ಮತಃ ಅವನಿಗೆ ಕಿಡ್ನಿ ಸಮಸ್ಯೆ ಅಂತ.. ಆತನ ಕಿಡ್ನಿ ತನ್ನ ಕಾರ್ಯವನ್ನು ನಿಲ್ಲಿಸಲು ಆರಂಭಿಸಿತ್ತು. ಆಕಾಶ ತಲೆಮೇಲೆ ಬಿದ್ದಂತಾದ ಕ್ಷಣದಲ್ಲಿ ಕುಟುಂಬದ ಎಲ್ಲರೂ ಬಂದು ಕಿಡ್ನಿ ಕೊಡಲು ಮುಂದಾದರೂ ಅದರಲ್ಲಿ ಅರ್ಹ ಎನಿಸಿದ್ದು ಮಾತ್ರ 30ವರ್ಷದ ಮಗಳು ವೆನಿಸ್ಸಾದು ಮಾತ್ರ..

ವೆನಿಸ್ಸಾ ಕಿಡ್ನಿ ಅರ್ಹ ಎನಿಸಿದ್ದರೂ ಆಕೆಯ ಕಿಡ್ನಿಯಲ್ಲಿ ಮೂರು ಕಲ್ಲುಗಳು ಇದ್ದದ್ದು ಜಾನ್ ಜೀವಕ್ಕೆ ದೈವ ತಂದ ಇನ್ನೊಂದು ಕುತ್ತಾಗಿತ್ತು. ವೆನಿಸ್ಸಾ ಮಾತ್ರ ಓಡುವ ನದಿಗೆ ಎದುರಾಗಿ ಈಜಿ ಅಪ್ಪನ ಜೀವ ಉಳಿಸಲು ಮುಂದಾದಳು. ಮೊದಲನೆಯದಾಗಿ ತನ್ನ ದೇಹದ ತೂಕವನ್ನು ನಿಯಂತ್ರಣಕ್ಕೆ ತಂದಳು.. ಕಿಡ್ನಿಯಲ್ಲಿನ ಕಲ್ಲುಗಳನ್ನು ತೆಗೆಸಲು ಅಗತ್ಯವಾದ ಪರೀಕ್ಷೆಗಳನ್ನು ಮಾಡಿಸಿ ಶಸ್ತ್ರಚಿಕಿತ್ಸೆಗೆ ತನ್ನನ್ನು ತಾನು ಒಡ್ಡಿಕೊಂಡಳು..

ತಂದೆಯ ಜೀವನಕ್ಕೆ ಮತ್ತೊಂದಷ್ಟು ಸಮಯ ಕೊಟ್ಟೇಬಿಟ್ಟಳು ಈ ಛಲಗಾರ್ತಿ!!

ತನ್ನ ಮದುವೆಯ ದಿಬ್ಬಣದಲ್ಲಿ ಅಪ್ಪ ತನ್ನೊಂದಿಗೆ ಮದುವೆಯ ಸ್ಟೇಜ್ ವರೆಗೆ ಬಂದು ಹುಡುಗನ ಕೈ ಹಿಡಿಸಲೆಂಬ ಒಂದೇ ಆಸೆಯಿಂದ ಆಕೆ ಕಿಡ್ನಿ ದಾನ ಮಾಡಿಯೇ ಬಿಟ್ಟಳು..

11 ಮೊಮ್ಮಕ್ಕಳಿದ್ದ ಆ ಹಿರಿಜೀವ ಜಾನ್, ಕೃತಜ್ಞತಾ ಭಾವ ಹೊಮ್ಮಿಸಿ ನಕ್ಕ ಆ ದಿನ.. ತಂದೆಗೆ ಜೀವ ಕೊಟ್ಟ ಧನ್ಯತಾ ಭಾವದಿಂದ ನಕ್ಕಳು ಮಗಳು..

ಈ ನಗು ಇನ್ನಷ್ಟು ಮುಖದಲ್ಲಿ ಕಾಣಲಿ ಎಂದು ಒಂದು ಅಭಿಯಾನವನ್ನೇ ಶುರುಮಾಡಿದ್ದಾಳೆ ವೆನಿಸ್ಸಾ.. ವೆನಿಸ್ಸಾ ಮತ್ತು ಆಕೆಯ ಗಂಡ ಕೆವಿನ್, ಈಗ ಅಂಗಾಂಗ ದಾನದ ಮಹತ್ವ ಸಾರುತ್ತಾ ಎಲ್ಲರಿಗೂ ತನ್ನ ಅಪ್ಪನ ಕಥೆಯಿಂದ ಪ್ರಚೋದಿಸುತ್ತಿದ್ದಾಳೆ ವೆನಿಸ್ಸಾ..

 

Comments

comments

Similar Articles

131 thoughts on “ಹೆಣ್ಣು ಮಕ್ಕಳೆಂದರೆ ಹೊರೆ ಅನ್ನೋರು ಈ ಸ್ಟೋರಿಯನ್ನ ಓದಲೇಬೇಕು.. ಮಗಳಾಗಿ ಹುಟ್ಟಿ ಅಪ್ಪನ ಮರುಹುಟ್ಟಿಗೆ ಕಾರಣವಾದಳು..

 1. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 2. 高能聚焦量超聲波( HIFU )以物理性聚焦集中成一點, 快速穿透皮膚真皮及脂肪層面直達面部表淺肌肉腱膜系統( SMAS )層令其組織細胞分子高速磨擦 , 瞬間升溫至60 -70 度,令整個表淺肌肉腱膜系統( SMAS )受熱收縮,形成熱固化區域, 令結綈組織同時拉緊,達到拉皮防皺及美容效果。SMAZ聚焦超聲波提供了最有效的HIFU能量收緊皮膚及刺激胶原蛋白新生,提升彈性,恢復更緊緻的皮膚和更年輕的美貌。

 3. I just want to say I’m all new to weblog and actually savored this web page. Probably I’m want to bookmark your blog . You amazingly come with good articles and reviews. Kudos for sharing with us your web page.

 4. Hands down, Apple’s application keep wins via a mile. It is a significant option of all types of apps vs a very unhappy variety of a handful for Zune. Microsoft has Options, in particular in just the realm of video games, nevertheless I’m not confident I might will need in direction of wager upon the long term if this function is essential toward you. The iPod is a a lot better preference in that case.

 5. I wanted to compose you that bit of remark to help give many thanks as before on your awesome strategies you’ve featured at this time. It is certainly generous of you to give publicly exactly what a few people might have distributed for an e book to earn some profit on their own, principally considering the fact that you might well have tried it if you desired. Those principles additionally served as a fantastic way to be sure that most people have similar fervor really like my personal own to learn great deal more on the topic of this condition. I’m certain there are lots of more enjoyable sessions in the future for individuals who look into your site.

 6. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 7. A person necessarily assist to make significantly articles I’d state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this actual submit amazing. Great job!

 8. This is taking a bit added subjective, but I a great deal favor the Zune Industry. The interface is vibrant, consists of excess flair, and some cool features together with ‘Mixview’ that allow oneself quickly watch comparable albums, music, or other users comparable in the direction of what you’re listening in the direction of. Clicking on a person of individuals will center on that merchandise, and a different preset of “neighbors” will come into belief, enabling by yourself in direction of navigate in excess of investigating by related artists, tunes, or end users. Conversing of end users, the Zune “Social” is additionally fantastic fun, making it possible for your self uncover other people with shared tastes and starting to be mates with them. Oneself then can hear in the direction of a playlist made centered on an amalgamation of what all your friends are listening toward, which is too remarkable. People anxious with privacy will be relieved to know by yourself can avert the public from seeing your person listening habits if on your own hence choose.

 9. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 10. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 11. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 12. Palms down, Apple’s application retailer wins through a mile. It truly is a large final decision of all types of programs vs a alternatively disappointed selection of a handful for Zune. Microsoft consists of packages, particularly in the realm of game titles, nevertheless I’m not guaranteed I’d need in direction of wager upon the foreseeable future if this characteristic is significant toward on your own. The iPod is a much much better alternative inside that scenario.

 13. I am also writing to make you understand what a really good experience my wife’s daughter went through studying your site. She noticed such a lot of pieces, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to let many others smoothly thoroughly grasp specified tricky topics. You undoubtedly surpassed people’s expectations. I appreciate you for offering those effective, trusted, educational and even easy tips on this topic to Emily.

 14. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 15. Thank you for all of your labor on this web page. My niece enjoys getting into internet research and it’s really easy to see why. Many of us hear all of the dynamic tactic you provide good tips and tricks through your web site and as well as increase contribution from other individuals on this theme while our own simple princess is always studying a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You are always doing a useful job.

 16. I wish to express some thanks to the writer for rescuing me from this instance. Just after exploring throughout the internet and getting strategies which were not pleasant, I believed my entire life was done. Existing devoid of the answers to the issues you have sorted out through your website is a crucial case, as well as those that would have badly affected my career if I hadn’t discovered the blog. Your primary knowledge and kindness in taking care of a lot of stuff was very useful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for this impressive and amazing help. I won’t hesitate to recommend your blog to any person who would like guidelines on this problem.

 17. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 18. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 19. Needed to write you one little bit of observation so as to say thanks a lot as before on the stunning advice you’ve contributed on this site. This has been really extremely generous with people like you to make easily what exactly many people could have offered as an e book to help with making some cash for themselves, even more so considering the fact that you might well have done it if you ever desired. These thoughts in addition acted to provide a great way to be aware that someone else have the same desire like my personal own to know great deal more around this matter. I think there are numerous more enjoyable times in the future for folks who browse through your site.

 20. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 21. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 22. Normally I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great article.

 23. Apple already is made up of Rhapsody as an app, which is a suitable commence, still it is currently hampered by the incapacity toward retailer regionally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit selling price. If this alterations, then it will somewhat negate this convenience for the Zune, still the 10 songs for each thirty day period will nevertheless be a substantial plus in Zune Pass’ like.

 24. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re wonderful! Thanks!

 25. Thanks a lot for providing individuals with an extremely breathtaking possiblity to read articles and blog posts from this site. It is usually very kind and full of amusement for me personally and my office colleagues to search your blog no less than thrice per week to read the latest issues you will have. And of course, I’m so at all times impressed with all the staggering thoughts you serve. Some 3 points in this posting are absolutely the very best I’ve had.

 26. Thanks for all of the hard work on this blog. Betty takes pleasure in working on investigations and it’s easy to see why. We notice all regarding the lively means you give effective thoughts on your web blog and as well inspire participation from other people about this area of interest plus my simple princess is really learning a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. Your performing a stunning job.

 27. Sorry for the significant critique, yet I’m Pretty loving the fresh new Zune, and expect this, as well as the high-quality reviews some other These incorporate published, will help oneself determine if it can be the directly choice for yourself.

 28. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 29. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 30. I have to show thanks to the writer for bailing me out of this trouble. Right after searching through the the net and seeing advice which are not pleasant, I thought my life was over. Living without the presence of answers to the difficulties you’ve fixed through the guideline is a serious case, as well as the kind that could have adversely affected my career if I had not discovered your blog post. That mastery and kindness in maneuvering all the things was invaluable. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a point like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thanks a lot very much for the high quality and sensible guide. I will not be reluctant to suggest your web sites to any person who should get counselling about this problem.

 31. I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for newbies. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 32. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous site.

 33. The fresh Zune browser is incredibly Wonderful, yet not as Fantastic as the iPod’s. It functions well, however isn’t really as instantaneous as Safari, and includes a clunkier interface. If by yourself at times method on applying the web browser which is not an issue, nonetheless if you’re coming up with towards read through the net alot against your PMP then the iPod’s greater display and improved browser could be major.

 34. Hello, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, may check this… IE nonetheless is the market chief and a big section of other people will pass over your fantastic writing because of this problem.

 35. Generally I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

 36. I like this web site very much, Its a rattling nice post to read and receive information. “Misogynist A man who hates women as much as women hate one another.” by H.L. Mencken.

 37. The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may repair if you happen to werent too busy looking for attention.

 38. In between me and my husband we’ve owned excess MP3 players more than the several years than I can rely, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so on. But, the ultimate couple decades I have resolved down toward a single line of gamers. Why? Due to the fact I was pleased towards uncover how well-designed and entertaining toward employ the service of the underappreciated (and greatly mocked) Zunes are.

 39. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 40. you are in reality a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process on this matter!

 41. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally terrific opportunity to discover important secrets from this blog. It is often so nice and jam-packed with a good time for me personally and my office peers to visit your site not less than three times in 7 days to learn the new items you will have. Of course, I’m actually happy for the fabulous ideas you serve. Some 1 points in this posting are truly the most efficient we’ve had.

 42. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 43. Thank you a lot for sharing this with all of us you really realize what you are speaking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my website =). We may have a hyperlink exchange contract among us!

 44. Thanks a lot for providing individuals with an extremely remarkable chance to read articles and blog posts from this web site. It can be so pleasurable plus packed with amusement for me personally and my office colleagues to visit your web site not less than thrice in a week to learn the latest secrets you have. And definitely, I’m also always fascinated considering the brilliant solutions you serve. Selected 1 facts in this article are undoubtedly the most effective I have ever had.

 45. I wish to point out my gratitude for your generosity for individuals who really need guidance on this important matter. Your very own dedication to passing the message all over turned out to be unbelievably powerful and have specifically empowered many people like me to arrive at their desired goals. This interesting help denotes a lot to me and especially to my mates. With thanks; from each one of us.

 46. I just couldn’t leave your web site before suggesting that I really enjoyed the usual information a person supply in your guests? Is gonna be back continuously in order to investigate cross-check new posts.

 47. It¡¦s truly a great and helpful piece of information. I am glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 48. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 49. If you’re continue to upon the fence: get your preferred earphones, mind down towards a Suitable Obtain and talk to to plug them into a Zune then an iPod and look at which one sounds better towards your self, and which interface can make you smile extra. Then you may recognize which is immediately for on your own.

 50. It is truly a nice and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 51. One thing is one of the most typical incentives for utilizing your cards is a cash-back or perhaps rebate supply. Generally, you’re going to get 1-5% back with various acquisitions. Depending on the credit cards, you may get 1% returning on most expenditures, and 5% back again on buying made at convenience stores, filling stations, grocery stores plus ‘member merchants’.

 52. I have recently started a web site, the info you provide on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “‘Tis our true policy to steer clear of permanent alliances with any portion of the foreign world.” by George Washington.

 53. hey there and thank you to your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however experience several technical issues the usage of this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I were puzzling over in case your hosting is OK? Now not that I am complaining, however sluggish loading cases occasions will often affect your placement in google and can damage your quality ranking if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you replace this again soon..

 54. You really make it appear really easy together with your presentation however I to find this matter to be actually one thing which I think I’d never understand. It kind of feels too complicated and very vast for me. I’m having a look forward on your subsequent publish, I will attempt to get the hang of it!

 55. Hello very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI’m satisfied to search out a lot of helpful info right here in the put up, we want work out extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 56. I must express appreciation to this writer for rescuing me from this condition. Right after browsing throughout the internet and getting techniques which are not pleasant, I was thinking my life was done. Living devoid of the solutions to the problems you have sorted out by means of your guide is a serious case, and ones which might have adversely affected my entire career if I had not encountered your website. Your actual competence and kindness in playing with all the stuff was tremendous. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a solution like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks very much for this professional and result oriented guide. I will not hesitate to propose your blog to any individual who needs direction about this situation.

 57. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 58. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!

 59. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 60. Needed to send you that little bit of observation to help thank you very much as before with the exceptional secrets you’ve documented in this case. This is really particularly open-handed of people like you to give without restraint just what many individuals would have advertised as an e book to get some cash for their own end, certainly considering the fact that you might well have tried it if you ever wanted. Those secrets likewise served to be the good way to be aware that many people have the identical passion really like mine to find out a good deal more with regards to this matter. Certainly there are thousands of more enjoyable instances ahead for individuals that scan your blog.

 61. Concerning me and my husband we’ve owned even further MP3 avid gamers previously mentioned the several years than I can depend, like Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the previous few yrs I have resolved down in the direction of 1 line of players. Why? Mainly because I was delighted in the direction of uncover how well-designed and fun in the direction of use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 62. Great blog here! Additionally your web site rather a lot up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link on your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol

 63. What i do not understood is in fact how you’re no longer actually a lot more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize thus significantly when it comes to this matter, made me personally imagine it from so many numerous angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 64. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 65. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon..

 66. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 67. I do consider all of the ideas you’ve introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 68. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 69. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific web site.

 70. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 71. I got what you intend, appreciate it for posting .Woh I am delighted to find this website through google. “You must pray that the way be long, full of adventures and experiences.” by Constantine Peter Cavafy.

 72. you’re really a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a fantastic job in this topic!

 73. If you might be however on the fence: get your most loved earphones, head down in direction of a Least difficult Buy and talk to towards plug them into a Zune then an iPod and look at which 1 seems better in the direction of on your own, and which interface can make on your own smile more. Then you can understand which is right for yourself.

 74. I cling on to listening to the newscast talk about getting free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 75. I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 76. Sorry for the huge examine, still I am rather loving the contemporary Zune, and count on this, as effectively as the Fantastic evaluations some other Those people have prepared, will support oneself come to a decision if it is really the instantly selection for your self.

 77. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 78. I’ve recently started a website, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “There can be no real freedom without the freedom to fail.” by Erich Fromm.

 79. The contemporary Zune browser is shockingly Excellent, nevertheless not as Terrific as the iPod’s. It functions very well, nonetheless is not as instant as Safari, and incorporates a clunkier interface. If on your own once in a while application upon having the internet browser that’s not an issue, nonetheless if you might be coming up with towards browse the website alot against your PMP then the iPod’s much larger show and far better browser may be considerable.

 80. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 81. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

Leave a Reply

Top